26th Wilhelm Bernhard Workshop on the Cell Nucleus 20-24 May 2019

PROGRAMME

 

May 17

14:30 - 17:00         Organizing committee meeting

 

May 20

14:30 - 16:00         Registration, mounting of posters

16:00 - 16:20         Conference opening

Oleg Demidov (Dijon, France),  Chairman of the local organizing committee

 

Chairmen: Thomas Cremer and Alexei Arnaoutov

 

16:20 - 17:10         Wilhelm Bernhard Medal 2019

Ronald Hancock (Québec, Canada) Some biophysical aspects of the nucleus and mitotic chromosomes

17:10 - 18:00         Young researcher award 2019

Irene Chiolo (Los Angeles, CA, USA)   Highways for repair of heterochromatic DNA breaks

Keynote lecture

18:00 - 18:50        Mary Dasso  (Bethesda, MD, USA) Trial in absentia: Understanding nucleoporins through regulated degradation

19:00 - 20:30         Welcome reception

 

 

May 21

Workshop I: Nuclear structure – chromatin I

Chairmen: Pavel Hozak and Arthur Forer 

09:00 - 09:40         Yves Barral (Zurich, Switzerland) Role of nuclear organization in ageing

09:40 - 10:00        Shotaro Otsuka (Vienna, Austria) Nuclear pore assembles via structurally and molecularly distinct mechanisms after mitosis and during interphase.

10:20 - 10:40        Jekaterina Erenpreisa (Riga, Latvia) The nuclear envelope-associated epichromatin and its sheets are composed of DNA A-form packed as nucleosomal superbeads which construct vehicles for the gear-wheel nuclear traffic.

10:40 - 11:00        Arthur Forer  (Toronto, Canada) A description and review of a new mitotic spindle component, "tethers”, elastic mitotic structures that extend between telomeres throughout anaphase.

 

11:00 - 11:20         Coffee Break

 

Chairmen:  Alexander Ishov and Alexei Arnaoutov

11:20 - 11:40        Klaus Scherrer (Paris, France) From 3D-Genome Organisation to Cellular and Supra-cellular Morphogenesis

11:40 - 12:00        Jana Uhlířová, (Prague, Czech Republic)  TPR, chromatin organization, gene expression and cell development

12:00 - 12:40        Marion Cremer (Munich, Germany) From chromatin loops to chromatin domains: role of the cohesin complex in the formation of higher order chromatin structures

 

12:35 - 14:00         Lunch

 

Workshop I: Nuclear structure – chromatin II

Chairmen: Gabor Szabo and Marco Biggiogera

14:00 - 14:20        Gabor Szabo (Debrecen, Hungary) Determinants of nucleosome stability

14:20 - 14:40        Alexey Onufriev (Virginia, USA) The Nucleosome: from Structure to Function through Physics

14:40 - 15:00        Sergey Razin (Moscow, Russia) Hi-C analysis of genome folding in individual Drosophila cells

15:00 - 15:15        Igor Sharakhov (Virginia, USA) Reorganization of chromatin architecture in Drosophila melanogaster Lamin B mutants

15:15 - 15:30        Alexander Konev (Saint-Petersburg, Russia) The role of the chromatin remodeling factor CHD1 in the global organization of Drosophila chromosomes

15:30 - 15:45        Alla Krasikova (Saint-Petersburg, Russia) High-resolution mapping of A/B compartments and topologically associated domains on giant lampbrush chromosome

15:45 - 16:05        Masahiko Harata (Tohoku, Japan) Roles of actin family proteins in chromatin and nuclear functions

 

16:05  - 16:30        Coffee Break

 

Chairmen: Andrei Thomas-Tikhonenko and Yegor Vassetzky

16:30 - 17:10         Karsten Weis (Zurich, Switzerland) The life of an mRNA - from birth to death

17:10 - 17:30        Martin Sztacho (Prague, Czech Republic)  Nuclear lipid Islets as integrators of Polymerase II transcription and pre-mRNA processing

17:30 - 17:50         Petr Flachs, (Prague, Czech Republic) Nuclear Vinculin involvement in mouse spermatogenesis

17:50 - 18:10        Stella Siciliani  (Pavia, Italy) High-resolution study of epigenetic processes: new insights into methylation and demethylation

18:10 - 18:25        Sara Eliana Escudeiro Lopes (Prague, Czech Republic) Lamin A and PI(4,5)P2 - a novel complex in the cell nucleus

18:25 - 18:45        Alexei Arnaoutov (Bethesda, MD, USA)  The nuclear pore complex interactome

 

18:45 – 19:30         WBW International Committee Meeting

 

May 22

Workshop III DNA replication, repair and cancer

Chairmen:  Rémy Pedeux and Olga Lavrik

08:40 - 09:00        Alexey Evdokimov (Novosibirsk Russia) Unrepairable analogous of nucleotide excision repair substrates as a potential anti-cancer drugs

09:00 - 09:30        Thoru Pederson (Worcester,  USA) A CRISPR view of the genome in living cells: cell cycle and genomic distance dependent dynamics of chromosomal loci

09:30 - 09:50        Olga Lavrik (Novosibirsk Russia) Poly (ADP-ribose) polymerases in regulation of DNA repair

09:50 - 10:10        Piotr Widlak (Warszawa, Poland) The role of NF-κB transcription factor in cellular response to ionizing radiation

10:10 - 10:30         Svetlana Dokudovskaya (Villejuif, France) mTORC1 pathway in DNA damage response

10:30 - 10:50        Rémy Pedeux (Rennes, France) ING3 is required for ATM signaling and DNA repair in response to DNA double strand breaks

 

10:50 - 11:10         Coffee Break

 

Chairmen: Mary Dasso and Hugues de Thé

11:10 - 11:50        Hugues de Thé (Paris, France)  PML nuclear bodies, the unexpected effectors of acute promyelocytic leukemia cures

11:50 - 12:10        Peter Hemmerich (Jena, Germany) Computer modeling of phase separation at PML nuclear bodies

12:10 - 12: 40       Valerie Lallemand-Breitenbach (Paris, France) PML nuclear bodies: from architecture to function.

 

12:40 - 14:00         Lunch

 

Chairmen: Peter Hemmerich and Valerie Lallemand-Breitenbach

14:00 - 14:20        Cardoso M. Cristina (Darmstadt, Germany) Interplay of DNA replication, repair and chromatin

14:20 - 14:40        Jurek Dobrucki (Kraków, Poland) Imaging of cellular DNA damage responses

14:40 - 15:00        Tatyana Kolesnikova (Novosibirsk Russia) Ultrastructural investigation of early replication in Drosophila polytene chromosomes

 

15:00 - 16:40         Poster Session      

              

 

17:00 - 19:30         City tour

 

 

May 23

Workshop IV Nuclear organization in disease

Chairmen : Piotr Widlak and Reet Kurg

08:30 – 8:45          Olga Anatskaya (Saint Petersburg, Russia)  Polyploidy reprograms regulatory pathways towards unicellular mode: the role in stress response, drug resistance, growth and cancer

08:45 - 9:00          Natella Enukashvily (Saint Petersburg, Russia)  Pericentromeric tandem DNA transcription in malignant cells and tumour microenvironment in mice NSLC model

09:00 - 09:20        Eugene Sheval (Moscow, Russia) Origin and evolution of nuclear localization signals

09:20 - 09:40        Yegor Vassetzky (Villejuif, France) Nuclear organization affects B-cell lymphomagenesis

09:40 - 10:00         Andrei Thomas-Tikhonenko (Pennsylvania, USA) Disregulation of splicing factors in B-cell ALL

10:00 - 10:20         Alexander Ishov (Florida, USA) Histone variants pathway in castration resistant prostate cancer

10:20 - 10:40        Reet Kurg (Tartu, Estonia) Cancer-testis antigen MAGEA protein expression in extracellular vesicles released by cells

10:40 - 11:00        Sui Huang (Chicago, USA) Selective Inhibition of Metastasis in vivo, Partly through Disruption of Nucleoli

 

9:20 - 10:40           Round Table at Amph. F. Martin Fac de Médicine; 7 Boulevard Jeanne d’Arc

“Modern methods of gene delivery and gene editing in cells and animals”

Irina Arnaoutova. Anastasia Goloudina, and Oleg Demidov

 

11:00 - 11:35         Coffee Break

 

Chairmen : Anna von Mikecz and Thoru Pederson

11:35 - 11:55        Alexander Strunnikov  (Guangzhou, China) The systematic study on the epigenomics of mei-Cohesins in the norm and as Cancer-Testis proteins.

11:55 - 12:10        Annette Piechulek (Duesseldorf, Germany) Life span-resolved nanotoxicology identifies nuclear amyloid, altered metabolism and neurodegenerative processes in the nematode Caenorhabditis elegans

12:10 - 12:40        Anna von Mikecz (Duesseldorf, Germany)  The cell nucleus as sensitive sensor of environmental pollution: Amyloid formation, neurodegeneration and accelerated aging

 

12:40 - 14:00         Lunch

 

14:00 - 14:40           Best poster- young researcher awards

 

Chairmen :  Oleg Demidov and Yana Musinova

14:10 - 14:20        Eleni Fegaras (Toronto, Canada) Non-random chromosome segregation in Mesostoma ehrenbergii spermatocytes.

14:20 - 14:30        Daisuke Takahashi (Tohoku, Japan) Common and distinct roles of the isoforms of histone variant H2A.Z in transcriptional regulation

14:30 - 14:40        Kseniya Perepelina (Saint-Petersburg, Russia) Lamin A mutations influence Notch signaling and the osteogenic phenotype of human primary mesenchymal cells in a tissue-specific manner

14:50 - 15:30         Gisèle Bonne (Paris, France) Nuclear organization in Laminopathies

 

15:30 - 15:55         Closing remarks and the announcement of the venue for the WBW XXVII

Carmen Garrido, Oleg Demidov (Inserm, UBFC, Dijon)

 

16:00 - 19:00         Hospice de Beaune visit – excursion

 

19:00 - 24:00         Gala dinner

 

May 24

Departure